Development (trunk) - en to fr translation catalogue (43 entries)

en: Settings
fr: Réglages

en: Did not update settings, you do not have the necessary rights.
fr: Réglages non modifiés, vous n'avez pas les droits suffisants.

en: Using
fr: En utilisant

en: Delete Settings
fr: Supprimer les réglages

en: If you would like to make a small (or large) contribution towards future development please consider making a donation.
fr: Si vous voulez aider un peu (ou beaucoup) au développement futur, envisagez de faire un don.

en: Please enter the URL you'd like me to link to in the donors lists
fr: Merci d'indiquer l'URL que vous désirez que j'utilise dans la liste des donneurs

en: Select Preset Amount
fr: Choisissez un montant préétabli

en: Or
fr: ou

en: Top donations
fr: Meilleurs dons

en: Latest donations
fr: Derniers dons

en: Backend
fr: Administration

en: Tips
fr: Astuces

en: <a href="http://www.html-kit.com/favicon/" target="_blank">HTML Kit</a> provides a favicon generator that is very easy to use.
fr: <a href="http://www.html-kit.com/favicon/" target="_blank">HTML Kit</a> propose un générateur de favicon très simple à utiliser.

en: <a href="http://www.favicon.cc/" target="_blank">Favicon CC</a> provides a favicon editor that is very easy to use.
fr: <a href="http://www.favicon.cc/" target="_blank">Favicon CC</a> propose un générateur de favicon très simple à utiliser.

en: <a href="http://www.html-kit.com/favicon/validator" target="_blank">HTML Kit</a> provides a favicon validator that tells you whether your favicon is working and if it is compatible to all browsers.
fr: <a href="http://www.html-kit.com/favicon/validator" target="_blank">HTML Kit</a> propose un validateur de favicon qui vous indique si votre favicon fonctionne et est compatible avec tous les navigateurs.

en: Translation
fr: Traduction

en: Thank you for your donation.
fr: Merci pour votre don.

en: Apple Touch Icon
fr: Icône Apple Touch

en: Donate
fr: Faire un don

en: Upload
fr: Mettre en ligne

en: Check box to delete favicon.
fr: Cochez pour supprimer le favicon.

en: Don't add reflective shine to Apple Touch Icon
fr: Ne pas ajouter d&rsquo;effet de réflexion à l'icône Apple Touch.

en: Remove link from Meta-box
fr: Supprimer le lien de la boite méta

en: Favicon generator
fr: Générateur de favicon

en: Apple Touch Icon Howto
fr: Comment faire pour l&rsquo;icône Apple Touch

en: <a href="http://developer.apple.com/library/safari/#documentation/appleapplications/reference/safariwebcontent/ConfiguringWebApplications/ConfiguringWebApplications.html" target="_blank">Apple</a> provides a howto on how to create a PNG to use as an Apple Touch Icon.
fr: <a href="http://developer.apple.com/library/safari/#documentation/appleapplications/reference/safariwebcontent/ConfiguringWebApplications/ConfiguringWebApplications.html" target="_blank">Apple</a> propose une marche à suivre (en anglais) pour créer un PNG à utiliser comme icône d&rsquo;Apple Touch.

en: Favicon CC editor
fr: Générateur de favicon CC

en: Favicon validator
fr: Validateur de favicon

en: %1$s settings were successfully deleted.
fr: %1$s réglages supprimés avec succès.

en: Did not delete %1$s settings. Either you dont have the nececssary rights or you didnt check the checkbox.
fr: %1$s réglages non pas été supprimés. Soit vous n&rsquo;avez pas les droits nécessaires, soit vous n&rsquo;avez pas coché la case.

en: Check the box and click this button to delete settings of this plugin.
fr: Cochez la case et cliquez sur le bouton pour supprimer tous les réglages de l&rsquo;extension.

en: Return to Your Dashboard
fr: Revenir au tableau de bord

en: Submit
fr: Envoyer

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Remove the link to the developers site from the WordPress meta-box.
fr: Supprimer le lien vers le site du développeur de la boite méta de WordPress.

en: Favicon wikipedia entry
fr: Données Wikipédia sur les favicons

en: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Favicon" target="_blank">Wikipedia</a> offers much information about favicon types and sizes.
fr: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Favicon" target="_blank">Wikipedia</a> donne des;informations supplémentaires sur les types et les tailles de favicons.

en: Please enable JavaScript. Upload-functionality on this page relies on JavaScript and will not work if it's not enabled.
fr: Veuillez activer le JavaScript. La fonctionnalité de téléchargement en dépend et ne fonctionnera pas sinon.

note: Description of the plugin/theme
en: All in one Favicon management. Easily add a Favicon to your site and the WordPress admin pages. Complete with upload functionality. Supports all three Favicon types (ico,png,gif)
fr: La gestion de All in one Favicon vous permet d&rsquo;ajouter facilement un favicon à votre site et à votre administration. Prend entièrement en charge le téléchargement et supporte les trois types de favicon (ico,png,gif).

en: The english translation was done by <a href="http://www.techotronic.de"  target="_blank">Arne Franken</a>.
fr: La traduction à été réalisée par les membres de <a href="https://make.wordpress.org/polyglots/teams/?locale=fr_FR" target="_blank">l'équipe française</a>.

en: Successfully updated %1$s settings.
fr: %1$s réglage(s) bien mis à jour.

en: Enter Custom Amount
fr: Saisissez le montant de votre choix.

en: Frontend
fr: Interface publique
